Twoje obicia straciły świeży, estetyczny wygląd, a może planujesz zmianę wystroju biura lub mieszkania? Pamiętaj, nie musisz kupować nowych mebli. Jeśli stare krzesła i fotele są wygodne, a ich konstrukcje nieuszkodzona, możesz zmienić im jedynie obicia. Czym się kierować, wybierając je?
Krzesła i fotele tapicerowane nadają wnętrzom eleganckiego i zarazem przytulnego charakteru, z tego względu wiele osób woli je od mebli z samego drewna czy metalu. Szukając odpowiedniego materiału, warto zwracać uwagę na specjalne oznaczenia, które pomagają dobrać tkaninę do konkretnego miejsca. Meble do jadalni powinny być obite materiałami odpornymi na zabrudzenia. Szczególnie godne polecenia są tkaniny z warstwą hydrofobową. Krzesła często używane, na przykład w miejscach pracy, należy obić tkaninami maksymalnie wytrzymałymi (zwracaj uwagę na liczbę cykli wg skali Martindale’a, warto wybierać tkaniny z min. 40000 cykli). Opiekunowie zwierząt powinni szukać materiałów oznaczonych symbolem pet friendly. Są one odporne na zadrapania, łatwe do oczyszczenia, a dodatkowo ich zapach nie drażni pupili.
Jakie materiały stosuje się do obicia?
Materiały do obicia krzeseł i foteli dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, zarówno gładkich, jak i wzorzystych. Modne ostatnio są także dwukolorowe plecionki.
Najczęściej stosuje się:
- ekoskórę (skaj) – nowoczesne ekoskóry są bardzo wytrzymałe, nie wybierają się i nie pękają, a dodatkowo są na tyle elastyczne, że doskonale układają się na meblach;
- alcantarę – tkanina z tworzywa sztucznego, miękka w dotyku, wyglądem przypomina zamsz;
- nubuk – miękka, delikatna, uniwersalna tkanina, imitująca skórę;
- plecionkę – materiał z wyraźnym splotem, odporny na ścieranie;
- żakard – tkanina ozdobna, naturalna, jednocześnie bardzo wytrzymała;
- szenil – gruba, odporna tkanina o gęstym splocie, podobna do sztruksu.
Niezależnie od wybranego materiału, aby zachował on długo estetyczny wygląd, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, zgodnej z zaleceniami producenta.