Placówki publiczne, w tym szkoły, przedszkola i świetlice to miejsca, w których szczególnie istotne jest dobranie mebli pod względem ergonomii i aspektów praktycznych. Krzesła użytkowane są tam zazwyczaj z dużą intensywnością, muszą więc zapewniać wygodę i bezpieczeństwo, a jednocześnie powinny być łatwe w utrzymaniu.

Kupując krzesła do domu, większość osób kieruje się względami estetycznymi. Szczególnie jeśli pełnią one przede wszystkim funkcję dekoracyjną lub służą jedynie do spożywania posiłków, wybierane są często krzesła tapicerowane wykonane ze szlachetnego drewna i ozdobnych tkanin. Inaczej rzecz ma się z krzesłami do świetlicy. Oczywiście aspekt estetyczny ma również znaczenie, jeśli chcesz stworzyć miejsce schludne i przyjemne. Jednak najważniejsze jest wybranie odpowiedniego pod względem praktycznym modelu. Krzesła wykorzystywane w świetlicach muszą być stabilne, wytrzymałe, odpowiednio wyprofilowane i przystosowane do wykorzystywania przez wiele godzin dziennie. Powinny być też lekkie. Najlepiej sprawdzą się tutaj lub krzesła plastikowe z metalowym stelażem, lub krzesła ze sklejki z metalowym stelażem, powszechnie znane jako krzesła szkolne. Takie meble łatwo można przenosić, a w razie ewentualnych wypadków nie zagrażają one poważnymi urazami ciała.

Jak dbać o krzesła na świetlicy?

Krzesła drewniane i plastikowe są łatwe do czyszczenia, dzięki gładkiej powierzchni brud nie wnika w siedziska i oparcia głęboko. Warto jednak pamiętać regularnym czyszczeniu, by nie dopuścić do utrwalenia się plam i innych zabrudzeń. Na co dzień zazwyczaj wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką. Krzesła drewniane warto pielęgnować preparatami do drewna.

Oparcie i siedzisko wykonane jest ze sklejki pokrytej ochronnym lakierem, który z biegiem czasu może zacząć się ścierać. Konieczne będzie wtedy nałożenie nowej warstwy. Nieużywane przez dłuższy czas krzesła powinny być składane jedno na drugie. To nie tylko zaoszczędzi wiele miejsca, ale także ograniczy osiadanie kurzu na meblach.