Wielu z nas każdego dnia siada przy swoim biurku w pracy, by rozpocząć produktywny dzień nad ekranem komputera. Choć może się wydawać, że pozycja siedząca jest zdrowsza dla ciała, niż wysiłek fizyczny, to stwierdzenie to mija się z prawdą. Niepoprawnie wyregulowany fotel i nienaturalna pozycja siedzenia może prowadzić do fatalnych dla zdrowia skutków. Najbardziej zagrożony jest w takiej sytuacji kręgosłup, szczególnie odcinek lędźwiowy i kręgi szyjne.
Nie oznacza to jednak, że należy martwić się jedynie o tę część naszego ciała. Równie mocno zagrożone są stawy: kolana, łokcie i nadgarstki. Główną przyczyną tych problemów jest nieodpowiednio wyregulowana wysokość fotela do biurka. Postawa pochylona, łokcie ,,zwisające" z blatu i nogi zgięte w niewygodnej pozycji przez wiele godzin w ciągu dnia zdecydowanie nie służą zdrowej formie ciała. Zła pozycja nóg dodatkowo może sprzyjać pojawieniu się groźnych dla zdrowia żylaków.
Zasady odpowiedniego wyregulowania fotela biurowego
Najprostszym sposobem na zapamiętanie najważniejszych zasad regulowania krzesła biurowego są ,,trzy stopnie proste". Odpowiednio ułożone ciało na fotelu będzie miało kąt prosty:
- pod kolanami,
- między łokciami i blatem biurka,
- między udami i tułowiem.
Poza tym bardzo ważne jest by stopy były ustawione na płasko pod biurkiem. Gdy to niemożliwe warto zaopatrzyć się w odpowiednią podstawkę. Szyja i plecy powinny być wyprostowane i oparte o tył fotela i zagłówek. Dopuszcza się pochylenie głowy o 5 stopni, jednak gdy wartość ta wzrasta mogą pojawić się niechciane dolegliwości bólowe.
By uzyskać wszystkie opisane wyżej parametry należy głównie skupić się na regulowaniu wysokości siedziska w fotelu. Ustawienie go w odpowiednim miejscu może rozwiązać wszelkie dotychczasowe problemy związane z dyskomfortem podczas siedzenia. Gdy to nie wystarcza warto wziąć pod uwagę zmianę ustawienia zagłówka, jeśli model fotela, jaki posiadamy na to pozwala. Zastosowanie się do tych porad zdecydowanie zwiększy przyjemność z siedzenia w fotelu biurowym.